KATKISIZ /
DOĞAL ÜRÜNLER
HERGÜN TAZE
GÜNLÜK ÜRETİM
TAMAMEN EL
YAPIMI ÜRÜNLER
MEŞE ODUN FIRINI
İLE ÜRETİM
MAĞAZADAN
ALIŞVERİŞ

ATTUN SİYAH ZEYTİN 1KG

Fiyat:
326,73 TL
İndirimli Fiyat (%16,7) :
272,28 TL
Kazancınız 54,46 TL
Aynı Gün Kargo Kargo Bedava

Zeytingiller familyasından, Akdeniz iklimine özgü her mevsim yeşil kalan bir ağaç türüdür. 10 metre uzunluğa kadar erişebilen zeytin ağacı 2000 yıl kadar yaşayabilmektedir. Marmara, Ege ve Akdeniz Bölgeleri’nde verimli olarak yetiştirilmektedir. Zeytin ağacının hem yapraklarından hem de meyvesi olan zeytinden faydalanılmaktadır. Zeytin ağacı iyi bakıldığında 5 ile 6 yıl içerisinde meyvelerini vermektedir. Ancak bir zeytin ağacının en verimli dönemi 35 ile 150 yaşları arasıdır. Zeytin ağacı bir yıl çok diğer yıl da kendisini dinlendirerek daha az zeytin verir. Meyveleri olan zeytinden zeytinyağı elde edilir.

Önceleri yeşil, olgunlaştığında da siyah renkte olan zeytinde A,C,E vitaminleri, proteinkalsiyum, klor, kükürt ile değerli mineraller bulunmaktadır. Zeytinyağı da olein, palmitrik, steraik ve linolik asitlerin gliseritleri, hidrokarbonlar ve E vitamini ihtiva etmektedir.


 

zeytinin sağlığa faydaları

Zeytinin Sağlığa Faydaları

Zeytin ağacının yaprağı ve meyvesi kullanılmaktadır. Zeytin ağacının yaprağı çok eski yıllardan beri tedavilerde kullanılmaktadır. Özellikle sıtmanın tedavi edilmesinde etkin rol üstlenmektedir. Zeytin yaprağı çay olarak tüketilebilmektedir. Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde de zeytin yaprağı yaşlanmanın etkilerini geciktirir ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak vücuda kuvvet verir. Kalp sağlığı açısından da önemli etkilere sahiptir. Kalpteki ritim bozukluklarını gidererek, kalbe giden damarlardaki tıkanıklıkları açar, kan dolaşımını arttırır. Sindirim sistemini düzenler ve ishalleri keser. Zeytin ve zeytinyağıda yine zeytin yaprağı gibi çok şifalıdır. Kalp sağlığını koruyan zeytin ve zeytinyağı tekli doymamış yağ içermektedir. Zararlı kolesterolü düşürerek, kontrol altında tutulmasını sağlar. Kanseri önleyici özelliği vardır. Ayrıca kansere yakalanan hastalarda da kanserli hücrelerin yayılmasını engellemektedir. Zeytinyağı, özellikle bağırsak kanserinin ve göğüs kanserinin önlenmesinde etkilidir. Zeytin ve zeytinyağının içeriğinde bulunan vitaminler çocukların kemik gelişimini desteklemektedir. Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğer ağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Eczacılıkta, bazı ilaçları hazırlamakta kullanılır. Yaprakları ve kabukları, yüksek tansiyonu düşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Taneleri de besleyicidir.

Zeytinin Kalp Sağlığına Faydası: Kalp sağlığını koruduğu yapılan araştırmalar ile belirlenen zeytin aynı zamanda kötü kolesterolü düşürür. Kalp sağlığı ve damar sağlığının korunmasında etkili olup kalpteki ritim bozukluklarının düzene girmesine yardımcı olur.

Zeytinin Dolaşım Sistemine Faydaları: Serbest radikaller kolesterolü olumsuz yönde etkiledikleri için kan damarları zarar görür ve kalp krizine yol açar. Zeytin antioksidan içerir ve böylece kalp hastalığını önler. Bu konuyla alakalı yapılan son araştırmalar özellikle zeytinyağının kan basıncı üzerinde olumlu etkiler ortaya koyduğunu ispatlamıştır. Bunun yanında kan hücrelerinin sağlığı içinde önemli rol oynar.

Zeytin Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Zeytinde bulunan farklı doymamış yağlar kilo vermeye de yardımcı olur. Zeytinyağı tüketimi ayrıca yağ hücreleri için etkili bir uyarıcıdır. Karın yağlarının erimesine yardımcı olabilir.

Zeytin Kanseri Önleyebilir: Kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon kanser gelişiminde önemli faktörler olabilir çünkü zeytin antioksidan ve anti enflamatuar özellikleri kansere karşı doğal bir koruma sistemi oluşturabilir. Antioksidan ve anti enflamatuar besin açısından zengin olan zeytin bizi kronik oksidatif stres ve kronik inflamasyon gibi tehlikeli kombinasyonlardan koruyabilir. Bunun yanında zeytinin DNA lar için faydalı olan çok nadir besinlerden bir tanesi olduğunu söylemek  yanlış olmaz.

Zeytin Cilt ve Saç Sağlığını Korur: Zeytin hidrat içerir ve yağ asitleri yanında antioksidanlar açısından zengindir. Bunun dışında zengin bir E vitamini deposudur. Bu özelliğinden dolayı bizi cilt kanserinden korur, yumuşak ve sağlıklı ciltlerin oluşmasını sağlar. Ultraviyole ışınlarına karşı cildi koruma özelliği vardır. Bunun için 15 dakika boyunca cilde hakiki zeytin yağı uygulamak yeterlidir.

Zaytin Alerjiyi Engelleyebilir: Son zamanlarda yapılan araştırmalar zeytinin alerjilere karşı da etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bunun dışında genel alerjik tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Zeytin Sindirim Sistemi Sağlığını Korur: Düzenli olarak zeytin tüketimi özellikle kolon kanserine yakalanma riskini ciddi anlamda azaltır. Zeytinyağı ise ülser ve gastrit gibi sorunları gidermenin yanında kabızlığı da ortadan kaldırabilir. Zeytinyağının diğer bir özelliği ise pankreas ve hormon sağlığını düzenlemesidir.

Demir Kaynağı Zeytin: Özellikle siyah zeytin demir açısından çok zengindir. Kanda oksijen taşıyan kırmızı hücrelerin sağlığını korur. Demir genel anlamda vücut sağlığı için de çok önemlidir. Saç sağlığınından ayak tırnağına kadar demir bütün organların en çok gereksinim duyduğu maddelerdendir. Bu da siyah zeytinde bolca bulunur.

Zeytin Göz Sağlığını Korur: Zeytin özellikle gözlerde retina sağlığına önemli katkılarda bulunur. A vitamini içerdiği için yaşlandıkça ortaya çıkan katarakt hastalığına iyi gelir. Yaşlılığa bağlı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Zeytin Çekirdeğinin Faydaları: Bu başlıkta ilk belirtmek istediğimiz şey zeytin çekirdeğinin yutulmasıyla alakalı bazı iddialardır. Bu konu sağlık açısından tartışmalı olduğu için önermiyoruz. Ağızdan ezilerek almanın daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Zeytin çekirdeğinin sağlık açısından faydaları hakkında bilimsel araştırma sonuçları yok denecek kadar az olduğu için bu başlığa bir sınırlama getiriryoruz. Bazı sağlık uzmanları kendi hastalarının tecrübelerine dayanarak zeytin çekirdeğinden aşağıdaki faydaları gördüklerini öne sürmektedirler:

 • Zeytin çekirdeği sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderebilir.
 • Basur problemine zeytin çekirdeğinin iyi geldiği düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeğinin kanser hastalıklarına yakalanma riskini azalattığı düşünülmektedir.
 • Zeytin çekirdeği kırık ve çıkıklarda ağrı kesici rol oynayabilir.

Zeytin Yağının FaydalarıZeytinyağının Faydaları:

Zeytinyağı asırlardır yemeklerde kullanımının dışında sağlık açısından da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle sindirim sistemi, saç ve cilt sağlığında çok yaygın olarak kullanılır. Zeytinyağının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Zeytinyağı tüketen insanlarda kalp krizi, yüksek tansiyon, inme gibi hastalıklara yakalanma riski daha azdır.
 • Zeytinyağı tüketimi damarlarda meydana gelen sertleşme ve tıkanma sorunlarına yakalanma riskini azlatır.
 • Zeytinyağı damar sertliğinin oluşmasını engelleyebilir.
 • Kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi için faydalıdır, basur ve kabızlığa iyi gelir, bağırsak hareketlerini arttırır, bağırsakları temizler.
 • Şişkinlik ve gaz sorunlarını giderebilir.
 • Saç sağlığını korur ve saçların yumuşamasını zağlar.
 • Cilt bakımında özellikle cilt maskelerinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır.
 • Zeytinyağı kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir, özellikle meme kanserine yakalanma riskini azaltır.
 • Hücre sağlığını koruyabilir, göğüs tümörlerini başlangıç aşamasında engelleyebilir veya tamamen ortadan kaldırabilir.
 • Zeytinyağı beyin sağlığı için de önemli bir besin kaynağıdır, yaşlılıktan kaynaklanan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azalatır.
 • Fareler üzerinde yapılan bir deneyde beyin hücrelerine zeytinyağının önemli katkısının olduğu belirlenmiştir.
 • Hakiki zeytinyağı pankreas hastalıklarına neden olan unsurları ortadan kaldırabilir.
 • Zeytinyağının antioksidan özelliğinden dolayı, kanı temizleyici ve genel anlamda vücutta temizlik yapabildiği düşünülmektedir.
 • Zeytinyağının karaciğeri koruduğu düşünülmektedir.
 • Zeytinyağının ülsere iyi geldiği düşünülmektedir.

Zeytin Yaprağının FaydalarıZeytin Yaprağının Faydaları:

Zeytin yaprağı çok eski tarihlerden itibaren alternatif tıpda kullanılmaktadır. Genelde kış aylarında meydana gelen soğuk algınlıkları, grip ve nezle gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır.

 • Antibakteriyel özelliğinden dolayı yaygın olarak enfeksiyon tedavilerinde kullanılmaktadır.
 • Zeytin yaprağının antibiyotik özelliğinin olduğuna inanılmaktadır. Özellikle yaraların daha erken iyileşmesi için kullanılır.
 • Zeytin yaprağı bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı savunma sistemini korur.
 • Zeytin yaprağı soğuk algınlıkları tedavisinde kullanılır.
 • Kan basıncını düşüren zeytinyağı dolaylı olarak kalp sağlığını korur.
 • Zeytin yaprağının kan şekerini düşürdüğüne inanılmaktadır.
 • Kötü kolesterole karşı zeytin yaprağının iyi geldiği düşünülmektedir.
Diğer Özellikler
Stok Kodu263
MarkaNİZİP PAZARI
Stok DurumuVar

İlginizi Çekebilecek Diğer Ürünler

 • HAKKIMIZDA
 • Nizippazari.com ailesi olarak inandığımız hedeflerimize ulaşmak için gelişen dünya teknolojilerini ekleyerek sürdürdüğümüz üretim serüvenimize yeni üretim araçları ekleyerek sektörümüzde lider konuma ulaşmak için kollarımızı sıvadık. Ülkemizin adını Gaziantep şehrimizle bütünleşen bu organik lezzetleri yeni sofralara ulaştırmak için alın teri ve emeğin gücüyle çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü her insanın Gaziantep şehrimizin bereketli topraklarında yetişen, alın teri ve emeğin gücüyle hasat edilen bu emek dolu ürünlerimizi tadarak yeni bir lezzet anlayışına kavuşacağına inanıyoruz.

 • SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.